student.uva.nl
Welke opleiding volg je?
Welke opleiding volg je?

Universiteiten en Defensie spreken intentie uit samenwerking verder te verkennen

Foto: Lisa Maaier

Universiteiten en Defensie spreken intentie uit samenwerking verder te verkennen

Gepubliceerd op 21-09-2026 13:00
Universiteiten van Nederland (UNL) en het ministerie van Defensie hebben een intentieverklaring ondertekend over het verder verkennen van samenwerking op het gebied van kennisopbouw en kennisontsluiting met als gemeenschappelijk doel de Nederlandse samenleving te beschermen.
Toon informatie voor jouw opleiding
Welke opleiding volg je?
of

De intentieverklaring is ondertekend door staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk en UNL-voorzitter Caspar van den Berg. De verklaring spreekt de intentie uit om de samenwerking verder te ontwikkelen op thema’s rond veiligheid en weerbaarheid. De verklaring leidt niet automatisch tot nieuwe samenwerkingen of onderzoeksopdrachten. Universiteiten en onderzoekers wegen mogelijke samenwerking steeds zelf en per project af.

Bijdragen aan een veilige en weerbare samenleving

De UvA werkt al samen met maatschappelijke partners, waaronder Defensie, op vraagstukken die bijdragen aan veiligheid en weerbaarheid. Als brede universiteit draagt de UvA bij met kennis uit zowel de sociale en geesteswetenschappen, als uit de bèta- faculteiten en het medisch domein. Denk hierbij aan onderwijs op het gebied van mensenrechten, onderzoek naar conflicten en desinformatie als bedreiging voor de democratie, onderzoek naar de detectie van chemische strijdmiddelen en het aanleren van geneeskundige handelingen door defensiemedewerkers.

De UvA ziet het als haar verantwoordelijkheid om kennis op te bouwen rond complexe maatschappelijke vraagstukken. Door samen te werken met maatschappelijke partners aan initiatieven gericht op het versterken van veiligheid en weerbaarheid kunnen wij vanuit ons onderzoek en onderwijs bijdragen aan het beschermen van onze democratie en onze vrijheden.

Academische vrijheid

De intentieverklaring waarborgt de autonomie en academische vrijheid van universiteiten. Ook geldt dat samenwerkingen passen binnen wettelijke nationale en internationale kaders en onze eigen ethische kadersExterne link.

De UvA beoordeelt mogelijke projecten kritisch, met aandacht voor ethische aspecten, kennisveiligheid en maatschappelijke verantwoordelijkheid. Bij de uitwerking van eventuele samenwerkingsvormen worden Europese en nationale beleidskaders voor intellectueel eigendom, kennisveiligheid en Open Science in acht genomen. De UvA wil niet betrokken raken bij mensenrechtenschendingen of oorlogsmisdrijven.

De intentieverklaring biedt daarmee ruimte om te verkennen waar samenwerking rond kennisopbouw en kennisontsluiting mogelijk en passend is, met behoud van de onafhankelijke positie en eigen afwegingen van universiteiten en onderzoekers.

Lees het persbericht van UNL en het ministerie van DefensieExterne link over de ondertekening op de website van UNL.

Lees ook meer over het UvA-uitgangspunt voor samenwerking aan een veilige en weerbare samenlevingExterne link.