student.uva.nl
Welke opleiding volg je?
Welke opleiding volg je?
Docent voor de klas

Petitie junior docenten aangeboden aan CvB

Photo: Ilsoo van Dijk

Petitie junior docenten aangeboden aan CvB

Gepubliceerd op 15-04-2026 14:30
Op het Roeterseiland hebben junior docenten (D4), andere medewerkers en studenten van de Universiteit van Amsterdam een petitie aangeboden aan decaan Christa Boer (FMG) en rector magnificus Peter-Paul Verbeek. In de petitie roepen de petitieaanbieders de universiteit op om alle junior docenten een vast contract aan te bieden.
Toon informatie voor jouw opleiding
Welke opleiding volg je?
of

De petitie, die door ruim 1900 mensen is ondertekend, vraagt aandacht voor de positie van junior docenten binnen de universiteit. Volgens de initiatiefnemers vervullen zij een structurele en essentiële rol in het onderwijs, maar werken zij onder tijdelijke contracten zonder voldoende zekerheid en perspectief.

‘Het werk dat jullie doen is essentieel voor onze universiteit, en juist daarom moeten we zorgvuldig kijken hoe we perspectief en loopbaanontwikkeling het beste kunnen organiseren,’ aldus Verbeek.

Flexibel personeelsbeleid

Verbeek nam de petitie in ontvangst en sprak zijn waardering uit voor de inzet van de docenten. ‘Het werk dat jullie doen is van grote waarde en is essentieel voor onze universiteit,’ aldus de rector. Tegelijkertijd benadrukte hij dat de universiteit zorgvuldig moet omgaan met de inrichting van haar personeelsbeleid. De UvA heeft, net als andere organisaties, te maken met schommelingen in werk en middelen. Daarom is een zekere flexibele schil nodig om het onderwijs en onderzoek goed en duurzaam te kunnen organiseren. ‘De D4-functie is bedoeld als startersfunctie, met ruimte voor ontwikkeling en voorbereiding op een volgende stap. Dat vraagt ook om een eerlijke uitleg over wat wel en niet mogelijk is.’

De rector erkende daarnaast de zorgen over werkdruk en onzekerheid. ‘Die signalen nemen we serieus. We willen docenten zo goed mogelijk ondersteunen, onder meer via ontwikkeltijd en loopbaanbegeleiding.’

CvB en decanen in gesprek

Er zijn de afgelopen jaren stappen gezet om de positie van docenten te verbeteren. Toen vijf jaar geleden door junior docenten aan de bel werd getrokken, is een stevige inhaalslag gemaakt. Dat heeft ertoe geleid dat sinds 2021 meer dan 250 docenten zijn doorgestroomd naar een vaste aanstelling. Sindsdien gaat die doorstroom minder snel. Vacatures komen niet onbeperkt vrij en zijn afhankelijk van studentenaantallen en beschikbare middelen.

Op dit moment zijn het CvB en decanen opnieuw in gesprek met de formele gesprekspartners: de medezeggenschap en de lokale vakbonden. Passend binnen het gedachtegoed van Erkennen en Waarderen wordt de contourennota in 2026 omgezet naar docentenbeleid. De eerder opgestelde uitgangspunten worden daarbij gehandhaafd en verder ingevuld waar nodig, bijvoorbeeld op het gebied van carrièreperspectief en loopbaanmogelijkheden.

De universiteit gaat de petitie de komende periode zorgvuldig bestuderen. ‘We komen met een inhoudelijke reactie, waarbij we ook de gesprekken meenemen die landelijk en binnen de UvA worden gevoerd met medezeggenschap en vakbonden over de verdere ontwikkeling van het docentenbeleid,’ aldus Verbeek.