student.uva.nl
Welke opleiding volg je?
Welke opleiding volg je?
Colloquiumpunten

Masterthesepresentatie - Isis de Kuiper - Brain & Cognition Psychology

Colloquiumpunten

Masterthesepresentatie - Isis de Kuiper - Brain & Cognition Psychology

Laatst gewijzigd op 12-05-2026 10:11
De rol van visuele ervaring op tast-kleurassociaties bij mensen met en zonder een visuele beperking.
Toon informatie voor jouw opleiding
Welke opleiding volg je?
of
Startdatum
18-05-2026 10:00
Einddatum
18-05-2026 10:30
Locatie

Kruismodale correspondenties zijn systematische verbanden tussen eigenschappen uit verschillende zintuiglijke modaliteiten, zoals tussen tast en kleur. Omdat kleur alleen visueel kan worden waargenomen, kan onderzoek naar tast-kleurassociaties bij mensen met een visuele beperking meer inzicht geven in de rol van visuele ervaring bij het ontstaan van deze associaties. Daarnaast kan kennis over deze associaties bijdragen aan de ontwikkeling van hulpmiddelen voor mensen met een visuele beperking, zoals sensory substitution devices (SSD’s), waarbij visuele informatie via tast wordt aangeboden. 

In dit onderzoek werd onderzocht of mensen met een visuele beperking, net als mensen zonder visuele beperking, gedeelde tast-kleurassociaties laten zien, in hoeverre deze associaties verschillen tussen beide groepen en in hoeverre de consistentie van deze associaties over tijd verschilt tussen de groepen. Participanten met en zonder visuele beperking voelden tien verschillende haptische stimuli uit vijf haptische dimensies. Vervolgens kozen zij via een two alternative forced choice (2AFC)-taak welke kleur volgens hen het best bij iedere stimulus paste. De taak werd tweemaal uitgevoerd om de consistentie van kleurkeuzes tussen meetmomenten te onderzoeken. Binnen de controlegroep werd een significante afhankelijkheid tussen stimulus en kleurkeuze gevonden, wat wijst op gedeelde tast-kleurassociaties. Binnen de groep met een visuele beperking werd geen significante afhankelijkheid gevonden. Daarnaast werd geen significant effect gevonden van de interactie tussen stimulus en groep (wel of geen visuele beperking) op kleurkeuze. Ook leidde toevoeging van groep niet tot een significante verbetering van het model voor consistentie van kleurkeuzes over tijd. In beide groepen was de consistentie relatief laag. 

De resultaten suggereren dat tast-kleurassociaties sterker naar voren kwamen bij mensen zonder visuele beperking, maar dat er geen duidelijk bewijs werd gevonden voor verschillen tussen groepen. De bevindingen moeten voorzichtig worden geïnterpreteerd vanwege de kleine steekproef en de methodologische beperkingen. Vervolgonderzoek met grotere steekproeven is nodig om meer inzicht te krijgen in de rol van visuele ervaring bij tast-kleurassociaties en de mogelijke toepassing hiervan binnen hulpmiddelen voor mensen met een visuele beperking.